تبلیغات
*نو خبر* - خاتمی در برزخ/ آمدن هاشمی منتفی نیست
*نو خبر*
به سایت ما خوش آمدید
سید مرتضی نبوی مدیرمسئول روزنامه رسالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در گفت و گو با خبرآنلاین به تشریح وضعیت انتخابات 92 و چگونگی استراتژی اصولگرایان در انتخابات اشاره می کند.

مرتضی نبوی بی آنکه از موسوی نامی ببرد، وی را به دلیل حواشی انتخابات 88 «ساختار شکن» می​خواند اما به دقت و با احترام از هاشمی نام می​برد. «پیگیری اعتراض بر اساس قانون اساسی» نسخه​ای است که او برای حل مسائل آن سال می​پیچد. نسخه​ای که بر اساس آن پیشنهادی در همان سال به همراه ولایتی، عسگراولادی و حدادعادل به آیت​الله هاشمی​رفسنجانی ارائه داده​اند اما به آن توجهی نشده است و تمایلی هم به تشریح جزئیاتش ندارد. «توبه بکنند یا نکنند به خودشان مربوط است» و «من مسئول محاکمه کردن آنها نیستم» هم واکنش​های وی نسبت به نسخه​هایی است که دیگران برای عاقبت دو نامزد مغلوب انتخابات ریاست جمهوری گذشته می​پیچند.

 

اگرچه با تحفظ سخن می​گوید و اصرا دارد که نسبت به اشخاص صحبت نکند، اما نامزدی هاشمی در انتخابات سال 84 را «اشتباه» می​داند. اشتباهی که از نظر او بعید است از سوی خاتمی تکرار شود اما نامزدی دوباره هاشمی را هم «منتفی» نمی​کند.

 

در ادامه اهم سخنان مرتضی نبوی را به انتخاب مشرق ملاحظه می کنید؛

- بر اساس تجربه چند دوره حضورم در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بگویم که حضور دیدگاه​های مختلف در مجمع، یک فرصت است. چون فضای مجمع مثل مجلس نیست که تریبون آن باز باشد، اعضا نظراتشان را صراحتا اعلام کرده و با موضوعاتی مخالفت یا موافقت می​کنند.

 

- فضای مجمع، شبیه حوزه​های علمیه است که مباحثی شبیه بحث​های طلبگی مطرح می​شود؛ اما با حفظ حرمت​ها. افراد هم خیلی راحت نظراتشان را با صراحت می​گویند و به سمت یک جمع بندی می​روند.

- گاهی مسائل مهم در کشور به عنوان «پیش از دستور» قبل از رسمی شدن جلسات مطرح می​شود و مسئول آن موضوع برای اعضا گزارش می​دهد. اعضا هم سوالاتشان را مطرح می​کنند تا در جریان قرار بگیرند. مثل مذاکرات هسته​ای که با حضور آقای جلیلی بررسی می​شود و او در قبال سوالات اعضای مجمع، توضیحاتی می​دهد.

 

- بعد از انتخابات سال 88 من به همراه چند تن از اعضای مجمع تلاش​هایی را در جمع 4-5 نفره​ای کردیم و جلساتی را خارج از مجمع با جناب آقای هاشمی داشتیم. پیشنهادهایی را مطرح کردیم که مورد قبول قرار نگرفت و به جایی نرسید.

 

کدام یک از آقایان عضو مجمع همراه شما بودند؟

پاسخ: بنده با آقایان ولایتی، حدادعادل و عسگراولادی بودیم.

- با توجه به اینکه نظام ما تجربه فتنه 88 را دارد، در این مقطع دیگر دستگاه​های اطلاعاتی و امنیتی ما غافلگیر نمی​شوند. در سال 88 این پدیده جدید بود و به نوعی این دستگاه​ها غافلگیر شدند و آن مسائل پیش آمد.

 

- هیچ نظامی، ساختار شکنی را نمی پذیرد و تسلیم بی قانونی نمی​شود. چون آن موقع «آغاز هرج و مرج» خواهد بود. با این مساله در فتنه 88 مواجه بودیم. یک جریان سیاسی معترض به نتایج انتخابات بود و ادعاهایی داشت ولی می​خواست آن را از طریق غیرقانونی و کف خیابان حل کند. آن هم با شیوه​هایی که اخیرا از طرف «طرفداران دموکراسی غربی» طراحی شده و «انقلاب​رنگی» نامیده می​شود.

 

آنچه گفتید مربوط به سال 88 بود. الان دو نامزد مغلوب آن انتخابات که سران فتنه خوانده می​شوند باید چه بکنند؟ محاکمه شوند یا توبه کنند؟ 

پاسخ: توبه کنند یا نکنند، به خودشان مربوط است. ما در مقام تعیین تکلیف برای اشخاص نیستیم. اما اگر نپذیرند که اعتراضاتشان را از مسیر قانونی پیگیری کنند، اعتراضاتشان هم پذیرفته نخواهد شد.
 


نفرمودید که آیا برای این آقایان باید دادگاهی تشکیل شود؟

پاسخ:  من مسئول این کار نیستم. اگر مصلحت این دیده می​شد که قانون شکنی​ها و ساختار شکنی​های این افراد در دادگاه بررسی می​شد؛ شاید شرایط دیگری بوجود می​آمد. اما اینکه مسئولین این امر با توجه به مجموع مصالحی که مطرح است در این مقام هستند یا به همین صورت وضعیت ادامه می​یابد، بستگی به نظر من ندارد.

 

- در درون اصلاح طلبان که پایگاه اجتماعی داشتند، سه طیف را نسبت به انتخابات سال 92 می بینیم. دسته اول همچنان مدعی تقلب هستند که قاعدتا در این مقطع طرفدار تحریم انتخابات و عدم شرکت هستند. این کارشان هم با ادعاهای سال 88 هماهنگ می​شود. وقتی آنها بر این ادعا باقی هستند جایی هم برای مشارکتشان در انتخابات باقی نمی​ماند. دسته سوم هم در آن زمان قائل به تقلب نبودند و هم در این زمان قبول دارند که در چارچوب قانون حرکت کنند. اینها در انتخابات مجلس نهم شرکت کردند و در سایر مسائل نظراتشان را مطرح کردند که قائل به تقلب و تحریم انتخابات نیستند. برخی احزابی که در چارچوب اصلاح طلبی تعریف می شوند، اینگونه عمل کردند و در انتخابات 92 هم با همین منوال حضور خواهند داشت.

 

-  دسته دوم کسانی هستند که به تعبیر من در «برزخ» قرار دارند. یعنی از یک طرف ادعای تقلب را قبول ندارند و با ساختار شکنی می خواهند مرزبندی داشته باشند و مدعی هستند که در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند؛ اما از آن طرف با ساختار شکنان مرز بندی نمی​کنند. یعنی نه تنها مرز بندی نمی​کنند بلکه به نوعی از آنها حمایت هم می کنند و خواستار آن هستند که مجازات​های قانونی درباره آن طیف ساختار شکن لغو شود و حصر آقایانی که در انتخابات 88 کاندیدا بودند، برداشته شود. مواضع این طیف دوپهلو است و به تعبیر من «در برزخ»اند که هم می​خواهند درون ساختار تعریف شوند و هم از ساختار شکن​ها حمایت کنند.

 

چهره​هایی از این سه طیف را معرفی می​کنید تا بیشتر با طبقه بندی اصلاح طلبان از منظر شما آشنا شویم؟

پاسخ: طیف​ اول که مشخص است. برخی از آنها همچنان گرفتارند و مشمول مجازات​های قانونی​اند و نیازی نیست از آنها نام ببریم. طیف سوم هم نظیر حزب مردم سالاری و امثال آن هستند که مواضعشان را صریح بیان می کنند و برخی چهره​های شاخصی که اظهار می کنند اعتقادی به تقلب در سال 88 ندارند. طیف دوم هم شامل شخصیت​هایی همچون آقای خاتمی رئیس جمهور سابق هستند.

 

تکلیف طیف سوم که مشخص است و می​توانند در انتخابات شرکت کنند. طیف اول هم که تحریمی هستند. نظرتان درباره نحوه حضور انتخاباتی طیف دوم چیست؟ آنها هم می​توانند در انتخابات سال 92 حضور داشته باشند؟ 

پاسخ: اینکه طیف سوم می​توانند در انتخابات شرکت کنند، تعیین تکلیف بنده نیست. منظور این است که خودشان پذیرفته​​اند در چارچوب قانون عمل کنند و بر این اساس می​توانند در انتخابات نیز حضور داشته باشند. اما برداشتم در مورد طیف دوم این است که باید موضعشان را شفاف بیان کنند. شرط حرکت سیاسی این است که قبول داشته باشند که درون ساختارند و با ساختار شکن​ها مرز بندی داشته باشند. وقتی کسانی با ساختار شکن​ها مرزبندی ندارند و به نوعی آنها را تایید و حمایت می کنند، یعنی عملکردشان شفاف نیست و مردم هم نمی توانند تکلیفشان را با آنها روشن کنند.

 

- فتنه 88 محکی است تا افراد به مردم اعلام کنند که درون ساختار هستیم. برای اثبات این حرفشان هم باید با ساختار شکن​ها مرزبندی کنند. چون آن مسائل خیلی برای نظام هزینه ایجاد کرد و ما دستاوردهایی را از دست دادیم و خسارت​های زیادی را برای نظام داشتیم.

 

- من فکر می کنم همه کسانی که به نوعی آرم اصلاح طلبی دارند، ضرورتا باید در این مقطع به طور شفاف با فتنه و اصحاب آن مرزبندی داشته باشند و اعلام کنند اعتقادی به تقلب در انتخابات 88 ندارند.

- اگرچه در آستانه این انتخابات به نوعی با تکثر روبرو هستیم اما همچنان فکر می​کنم که احتمال دارد رقابت اصلی بین دو جریان اصولگرا باشد. یعنی با وجود حضور کاندیداهای متعدد که برخی از آنها مثل آقای محسن رضایی مستقل هستند و برخی چهره​های اصلاح طلب نیز در انتخابات هستند؛ رقابت اصلی بین دو کاندیدای اصولگرا خواهد بود.

 

احتمال نامزدی آقای خاتمی را بعید می​دانید؟

پاسخ: بله. به نظرم ایشان اهل چنین ریسکی نیست. کسی که 8 سال رئیس​جمهور بوده بعید است که دوباره بخواهد شانسش را در این عرصه امتحان کند.اما آقای هاشمی این کار را کردند.

پاسخ:  بله. ما همان موقع هم گفتیم که کار ایشان اشتباه است. نتیجه​اش را هم که دیدید. فکر می​کنم آقای خاتمی اشتباه آقای هاشمی را تکرار نمی​کند.

 

گفتید رقابت اصلی در انتخابات آتی میان دو جریان اصولگرایی است و دو نامزد اصلی در این جریان خواهید داشت. منظورتان دقیقا چه جریاناتی از اصولگرایان است؟

پاسخ: یکی جریان موسوم به جبهه پایداری که رهبری معنوی آنها با آیت​الله مصباح یزدی است و طیف دوم دیگرانی که رهبران معنوی آنها آیت​الله مهدوی کنی است.

 

جریان نزدیک به دولت چطور؟ آنها را از مستقلین می​دانید؟ 

پاسخ: نه. این دولت تا کنون هیچ حزبی به صورت رسمی تاسیس نکرده است. در زمان آقای هاشمی حزب کارگزاران سازندگی از سوی دولت ایجاد شد و در زمان آقای خاتمی هم حزب مشارکت را داشتیم. برای انتخابات مجلس هشتم یک طیف موسوم به رایحه خوش بود که یکی از اضلاع جبهه متحد را در کنار جبهه پیروان و ایثارگرایان و رهپویان، تشکیل می داد. از دل رایحه خوش، جبهه پایداری درآمد. یعنی کسانی که انتقاداتی نسبت به حامیان دولت داشتند. این دولت چون حزب ندارد قاعدتا کمی سخت است که فکر کنیم رئیس جمهور و یا دولت مجری انتخابات بخواهد کاندیدای رسمی داشته باشد.

 

- در ذهن من بعید است که رئیس جمهور و دولت رسما کاندیدایی برای انتخابات بعد داشته باشند و بخواهند از او حمایت کنند. این موضوع با کار و ماموریت آنها که اجرای انتخابات است، در تناقض است.

- فرق این دوره با سال 84 این است که در آن دور رقابت بین اشخاص بود اما الان با ائتلاف​ها در جریان اصولگرا روبرو هستیم. اینگونه که از اظهار نظرها می​شنویم اینها دنبال ائتلاف حداکثری و یافتن یک کاندیدا از میان آنها هستند. پس روند کار کمی پیشرفته تر از سال 84 است که ائتلاف 3 نفره یا ائتلاف 3+2 به جای افراد منفرد وارد عرصه شده​اند.

 

احتمال نامزدی آقایان هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و حسن روحانی را چقدر جدی می​دانید؟

پاسخ: آقای روحانی که اعلام آمادگی کرده​اند. آقای ناطق نوری هم منتفی است اما آقای هاشمی منتفی نیست.

 

نظرتان راجع به کاندیداتوری آقای باهنر چیست؟

پاسخ: در اینباره اظهار نظر نمی​کنم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 10 فروردین 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد عرب
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
کلیه حقوق این وبلاگ برای *نو خبر* محفوظ است